Image

Перерозподіл фільтраційних потоків

Опис технології вирівнювання прийомистості з використанням полімерного матеріалу поликар

Структуротворні методи селективної ізоляції водоносних інтервалів, здатні під впливом певних чинників (введення сшивателя, температура пласта, мінералізація вод пластів і т. д.) утворювати структуровані системи.

Найбільш гнучким і ефективним є метод застосування зшитих полімерних систем (СПС), що утворюються в результаті взаємодії водорозчинного поліакриламіду ПАА і сшивателя. Сшивателя виступають солі полівалентних металів

Переваги СПС

1. Початкові склади мають малу в'язкість, що дозволяє проводити закачування при знижених тисках нагнітання, а структури, що утворилися в пласті, мають високі градієнти зрушення. (що особливо добре при невисокій проникності)

2. Можливо руйнування.

3. Можливість регулювати властивості реологій в певному діапазоні

4. Гелеутворююча композиція дозволяє безпосереднє приготування і закачування гелів в пласт на гирлі свердловини

5. Застосовність для теригенних і карбонатних колекторів;

Структуротворні системи на основі полімерного матеріалу поликар

Для приготування основи композиції використовується аніонні полімери синтезовані вільно-радикальною полімеризацією амидов акрилових кислот і аніонних сомономерів.

В якості сшивателя для утворення тривимірної просторово-сітчастої структури використовуються комплексні неорганічні солі металів калію і хрому і сірчаної кислоти.

Залежно від умов конкретного об'єкту до складу композиції полімерного матеріалу можуть бути додатково введені хімічні реагенти-буферні системи, стабілізатори, інгібітори, катионактивные ЛІГШИ, неіоногенні ЛІГШИ і ін.

При моделюванні технології враховуються чинники які впливають на кінетику гелеутворення і фільтраційні характеристики гелів

Спеціальні добавки

  • pH і здатність до структуроутворення регулюється буферними системами (композиційні системи лужних металів з аніонами слабких кислот)
  • Стійкість до руйнування підвищується шляхом введення інгібіторів деструкції (органічні сполуки в процесі окислення яких утворюються вільні радикали)
  • Для стабілізації поліакриламіду від термічної деструкції використовують іони металів. Термічна стабільність поліакриламіду зростає у присутності абсорбованих іонів Ni (II) Co (II) Fe (II) Cu (II) Zn (II)

Деструкція

Для руйнування гелю використовуються сильні окисники. Як окисники використовуються біхромат натрію (калію), різні перекисные сполуки. Ефективним реагентом для руйнування полімерних ланцюгів у водних розчинах являється гіпохлорит натрію-NaClO і спеціальні деструкції

Технологія вирівнювання профілю прийомистості з використанням полімерного матеріалу поликар

Для проведення робіт використовується, схема приготування полімерної композиції і нагнітання її у свердловину а також розроблено власне устаткування що забезпечує:

1. Приготування однорідної основи полімерної композиції, для зменшення часу розчинення полімеру і забезпечення якісного зшивання полімерної композиції. За рахунок використання ежектора час розчинення зменшується в 1,5-2 рази;

2. Контрольоване подання сшивателя і можливість зшивання полімерної композиції до необхідних властивостей реологій залежно від "поведінки" свердловини;

3. Нагнітання полімерної композиції у свердловину в широкому діапазоні производительностей і тисків

4. Безперервний контроль технологічного процесу приготування водополімерної суміші, а також контроль витрати і тиску при її закачуванні у свердловину.

Вживане устаткування

Для проведення робіт в НВО "ИТИС" була розроблена схема объязки устаткування з урахуванням особливої проведення процесу на местороджениях.

Схема объязки включає:

  • Стандартне насосне устаткування для змішування і закачування полімерної композиції.
  • Спецпристосування для подання, зменшення часу розчиненої і змішування полімерів (ежектор, потокосмеситель).
  • Спецнасоси і устаткування для регульованого подання сшивателя, і інших складових в нагнітальну лінію під час роботи.
  • Повний комплект устаткування і власне програмное забезпечення для контролю в реальному часі за тиском в трубному і затрубному просторі, швидкістю закачування розчину полімеру і сшивателя, сумарным об'ємом закачаної рідини і кожної составляючей окремо, концентрацією сшивателя в полімерній композиції.

Застосовність і особливості технології

1. Індивідуальний підбір ефективних рецептур власних технологічних рідин що відповідають необхідним гірничо-геологічним умовам забезпечує роботу в широкому діапазоні температур (до 100 0С і більше) при високій мінералізації і проникності від 2-800 мД.

2. Можливість регулювання властивостей реологій системи без зупинки нагнітання, що дозволяє проводити блокування промитих зон на необхідною глибину, а так само якісно зробити блокування промитих зон на їх різних ділянках.

3. Нагнітання полімерної композиції у свердловину в широкому діапазоні швидкостей і тисків залежно від фільтраційно-ємнісних характеристик пласта

4. Безперервний контроль технологічного процесу приготування водополімерної композиції, а також контроль витрати і тиску при її закачуванні у свердловину, що дозволяє оперативно приймати рішення при щонайменших змінах ходу технологічного процесу

НВО «ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ І СИСТЕМИ»

м. Київ, вул. Жмеринська, 1

+38 097 208-5939